Globaliseerunud kaubandus toob kaasa üha suureneva pakendite kasutamise. Enam ei pakita kaupluses kala ajalehepaberisse, pakend saadab toodet reeglina juba sünnist saadik. Pakendijäätmed moodustavad olmejäätmetest ligi poole. Seega on pakendite vältimine, teadlik valik ja edasine eraldikogumine üsna suure positiivse keskkonnamõjuga, mida saab kujundada just SINA ise. Ära karda oma eelistusi pakendite osas müüjale välja öelda - sinu arvamus jõuab edasi ka kaupluse juhtkonnani, kes teeb kaupluses toimuva pakendamise osas otsuseid.

Pakendivaliku esimene reegel on alati võimalusel pakendi vältimine. Paljud tooted ei vaja kvaliteedi säilitamiseks endiselt pakendi lisamist. Mõnel on pakend loomulikult kaasas (nt banaanil), mõnega ei juhtu ka pakendita midagi (puuviljad, mida tuleb niikuinii enne söömist puhtaks pesta). Järgmine reegel - pigem osta üks suur toode kui mitu väikest, sest nii saad rohkem toodet ja vähem pakendit. Eelista suuri jogurtipakke pisikestele; suurtele kommi- või küpsisekarpidele, millel on ühiku kohta väga palju pakendit, lahtiselt müüdavaid kompvekke. Üksikult vahtplastist alusele kilega kinnitatud või plastkorvis pakutavate puuviljade asemel vali pakendamata puuviljad, vajadusel kasuta õhukest kilekotti. Nii saad veenduda ka puuvilja kvaliteedis, mida pakend võib varjata. Tegelikult saab ka väikeseid kilekotte hõlpsalt korduvkasutada lahtiste kommide, saiakeste või puuviljade ostmiseks.

Kodust võiks poodi kaasa võtta juba olemasoleva kile- või riidekoti. Veelgi keskkonnasäästlikum on soetada endale riidekott ja vältida igakordset kilekoti ostu. Riidekoti eeliseid kile- ja paberkoti ees on mitmeid. Riidekott toodetakse linast või puuvillast, mis on taastuvad loodusvarad, riidekott on ka pikema elueaga ja seda on lihtne pesta. Oma riidekoti ja väikeste kilekottidega poes käimine mõjub aja jooksul kilekottide tootmishulgale, mis omakorda säästab loodusvarasid. Kile- ja paberkotti ei ole keskkonnasäästlikkuse aspektist kerge kõrvutada. Paberkoti eelisteks on toormaterjali taastuv allikas, kilekoti eeliseks on tootmise väiksem energiakulu ja paberkotist kohati pikem kasutusaeg.

 

Uuendatud: 28.02.2016